Meble w stylu prowansalskim - najważniejsze informacje

2021-06-01
Meble w stylu prowansalskim - najważniejsze informacje

Meble Prowansalskie

Szukając mebli do naszego domu często widzimy meble prowansalskie. Nie każdy jednak wie, czym one się charakteryzują oraz skąd pochodzą. Odpowiedź poniżej.

Skąd pochodzi styl prowansalski?

Styl prowansalski jak sama nazwa wskazuje wywodzi się z Prowansji, urokliwego regionu położonego we Francji gdzie codziennym widokiem są kamienne domy, zielone wzgórza i pola lawendy. Kraina ta położona jest w południowo- wschodniej Francji, a jej urokliwe krajobrazy przez wielki przyciągały znanych artystów, malarzy oraz kompozytorów, aby Ci w zgodzie z naturą mogli tworzyć swoje dzieła znane nam do dzisiaj.

To właśnie w Prowansji rozkwitł znany nam styl prowansalski. Odwołuje się on do domowego ciepła wraz z sielskim klimatem. Domy mieszkańców Prowansji są tradycyjne oraz przytulne, ten niesamowity klimat tworzą również tradycyjne meble.

Czym wyróżniają się meble Prowansalskie?

Meble Prowansalskie są bardzo podobne do mebli wykonanych w stylu rustykalnym, jeśli jednak zaczniemy dokładnie analizować obydwa te style mebli zauważymy znaczne różnice.

Meble w stylu prowansalskim wykonane są w charakterystycznych aranżacjach w których dominuje biel oraz jasne barwy i odcienie. Nie ma tutaj mowy o ciemnych meblach które są zarezerwowane dla innych styli mebli. Meble prowansalskie są również wykonane z litego drewna sosnowego oraz muszą opierać się bezpośrednio na podłożu co znacząco wyróżnia ich na tle stylu skandynawskiego.

Meble w stylu prowansalskim są meblami bardzo masywnymi. Wykonane są starą technologią z poprzednich wieków, bez użycia nowoczesnych maszyn czy technik. Wszystkie te zabiegi mają na celu powrót do korzeni i odtworzenie mebli z tamtych pokoleń. Meble prowansalskie mają duszę, były niejednokrotnie uwiecznione na obrazach znanych artystów mieszkających w Prowansji.

Jak urządzone były prowansalskie domy?

Wnętrza prowansalskich domów były zazwyczaj malowane na biało, idealnie komponował się również fioletowy kolor przypominający pola lawendy uznawane za jeden z symbolów tego pięknego regionu. Salon prowansalskich domów miał kilka obowiązkowych punktów, najważniejszym z nim był ogromny kredens prowansalski stojący w jego centrum. Kredens w stylu prowansalskim obowiązkowo musiał być wykończony na biały kolor, znajdowały się w nim naczynia domowe i zastawy stołowe.

Witryna szklana w stylu prowansalskim również znalazła swoje miejsce, służyła ona głównie do przechowywania win oraz najdroższych naczyń. Stała ona zazwyczaj w towarzystwie dużego stołu prowansalskiego oraz komody.

Komoda w stylu prowansalskim była uniwersalna. W zależności od jej rozmiarów oraz kształtów zdobiła nie tylko prowansalski salon, ale również i sypialnię gdzie mieściła w sobie wszystkie elementy garderoby, które nie zmieściły się do ogromnej prowansalskiej szafy.

Łóżko prowansalskie musiało być duże, jasne i obowiązkowo w towarzystwie pięknej prowansalskiej szafki nocnej.

Co się zmieniło się w stylu prowansalskim?

Meble w stylu prowansalskim wykonywane są już nieco nowocześniejszą technologią, która ściśle bazuje na starej sprawdzonej technologii produkcji mebli z czasów rozkwitu stylu prowansalskiego.

Do rodzajów mebli dodane zostały nowe elementy nieobecne w tamtych czasach, szafka RTV w stylu prowansalskim obecnie jest jednym z najbardziej poszukiwanych mebli na rynku mebli sosnowych.

Podsumowanie

Styl mebli prowansalskich to styl ukształtowany przez lata w słonecznej Prowansji, regionie pełnym pięknych krajobrazów i uśmiechniętych ludzi. Wprowadź prowansalski nastrój do swojego domu wybierając meble w stylu prowansalskim od sprawdzonego producenta mebli sosnowych oraz bukowych WoodenParadise.pl

Polecane

pixel